Patrole z Olkusza, Marcinkowic i Kasiny Wielkiej na czele XIII Rajdu Szlakami Żołnierzy 1. PSP AK

Patrole z Olkusza, Marcinkowic i Kasiny Wielkiej na czele XIII Rajdu Szlakami Żołnierzy 1. PSP AK

Patrole o kryptonimach „Przyjaciel” z Olkusza, „Lampart” z ZS im. Władysława Orkana w Marcinkowicach oraz „Adam” z ZSiP nr 2 w Kasinie Wielkiej najlepiej poradziły sobie z zadaniami w ramach XIII Rajdu Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Uczestnicy pokonali trasy Beskidu Wyspowego, wiodące od Młyńczysk poprzez Cichoń, Magoń, Mogielnicę do Słopnic Górnych.

Kolejne miejsca zajęły patrole: „Waligóra” z  IV LO w Olkuszu, „Xawiery” ze ZSTE w Skawinie, „Mały” z ZSiP nr 2 w Kasinie Wielkiej, „Lampart” z Małopolskiego Ośrodka Młodzieżowego w Krakowie, „Jaworz” z ZSP w Słopnicach Dolnych, „Przyjaciel” z Zawiercia oraz „Filip” z ZSPiP w Słopnicach Górnych.

– Uczestnicy rajdu zostali podzieleni na samodzielne patrole wykonujące wyznaczone przez organizatorów zadania związane z historią Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, działających na terenie powiatu limanowskiego. Wszystkie punkty były rozlokowane w miejscach, w których w czasie II wojny światowej działały struktury Obwodu AK Limanowa, a na potrzeby akcji „Burza” odtwarzane były I batalion 1. PSP AK pod dowództwem por. Jana Wojciecha Lipczewskiego „Andrzeja” oraz II batalion 1. PSP AK pod dowództwem kpt. Juliana Krzewickiego „Filipa”. Dodatkowym elementem, wzmacniającym walor edukacyjny rajdu, były zadania dla uczestników rajdu przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1. Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, którzy odgrywali role żołnierzy Armii Krajowej, wojsk słowackich, radzieckich czy niemieckich – informuje krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Pierwszego dnia rajdu, w piątek,  wczesnym rankiem, drużyny wyruszyły z Młyńczysk przez Modyń, Cichoń, Zapowiednicę, do bazy w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Słopnicach Górnych. W sobotę uczestnicy zmierzyli się z różnymi zadaniami w masywie Mogielicy – w rejonie Słopnic Górnych, Bukowego Wierchu i Dzielca. W niedzielę, 4 czerwca, odbyła się uroczysta msza święta w intencji żołnierzy i współpracowników AK. Po niej nastąpiło zakończenie i podsumowanie imprezy oraz wręczenie nagród dla najlepszych patroli z rąk dyrektora oddziału IPN w Krakowie, dr. hab. Filipa Musiała, wójta gminy Adama Sołtysa, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, Michała Masłowskiego oraz dr. Dawida Golika z Wieloosobowego Stanowiska do spraw Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Krakowie.


źródło: IPN oddział w Krakowie; oprac. MAG

fot. Agnieszka Masłowska/IPN, SRH 1. PSP AK oraz patrol „Adam” z ZSiP nr 2 w Kasinie Wielkiej 

Zobacz również