Tymbarski "Strzelec" ma 20 lat

Tymbarski "Strzelec" ma 20 lat

Tradycje Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Tymbarku sięgają roku 1911. W tym roku obchodzi ona 20 lat działalności.

  26 Polską Drużynę Strzelecką w Tymbarku założył Mikołaj Pałka członek organizacji „ Zarzewie „ W roku 1930 dowodzeniem  Strzelca przejął  legionista, emerytowany sierżant Jan Kordeczka. Po kilku latach funkcję komendanta przejął Kazimierz Norowski i pełnił ją do września 1939 roku. Na szczeblu powiatowym w tym okresie nadzór nad Związkiem pełniły następujące osoby: por. Oleś, por. Bogacz, sierżant Walkowicz – wspomina Jan Wątroba, do dziś żyjący strzelec z tamtego okresu. Związek posiadał karabiny jednostrzałowe, które były zmagazynowane w Szkole Podstawowej w Tymbarku, tam również odbywały się wykłady, ćwiczenia wojskowe, musztra, szermierka, gry i zabawy. Posiadaliśmy własną strzelnicę na „Zaolziu”, a raz w roku odbywała się koncentracja oddziałów z całego powiatu limanowskiego w Stróży. Jeden z punktów zbornych znajdował się w Tymbarku.. Strzelcy brali udział w uroczystościach państwowych i kościelnych. Również ze strażą pożarną pełnili wartę przy grobie Pana Jezusa’ -kończy Jan Wątroba , były komendant gminny ZOSP RP w Tymbarku. Działalność Związku została zawieszona po wyzwoleniu w roku 1945.

Tymbarski „Strzelec” został reaktywowany 02 kwietnia 1993 r. Komendantem oddziału został śp. mł. insp. ZS Mieczysław Wawrzyniak, szefem sztabu st. chor. ZS Robert Nowak, a kwatermistrzem strzelec Paweł Mrozek. Strzelec liczył wtedy 10 członków. W listopadzie 1993 roku pierwsi „Strzelcy” złożyli uroczyste przyrzeczenie na sztandar A.K w miejscowości Słopnice W roku 1995 w szeregi tymbarskiego „Strzelca” wstąpił sierżant ZS śp. Piotr Dębski, który dowodził „Orlętami” – dziećmi w wieku 12-15 lat i tak narodziły się tymbarskie „Orlęta”. W chwili obecnej „Strzelec” liczy 30 osób, w tym  grupę uczniów licealnych klas wojskowych tymbarskiego Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku i uczniów limanowskich szkół średnich.

Dowódcą Jednostki jest  mł insp. ZS Robert Nowak, zastępcą ds. wyszkolenia chor. ZS Tadeusz Rybka, szefem sztabu drużynowy ZS Józef Banach , szefem logistyki chor. ZS Ryszard Sobczak, dowódcą plutonu drużynowy ZS Karol Natonek.

 W 20 – to letnim okresie działalności tymbarski „Strzelec” zorganizował 19 Rajdów Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej/ w roku bieżącym będzie organizatorem jubileuszowego XX rajdu /,  szereg imprez o charakterze sportowo-obronnym, w tym i zawody sportowo-obronne (obrony cywilnej), biegi na orientację, zawody strzeleckie, obozy lenie i zimowe, akcje charytatywne. Strzelcy uczestniczyli w obozach centralnych organizowanych przez Komendę Główną ZS „Strzelec” OSW, ogólnopolskich rajdach Policji i Straży Granicznej zajmując wysokie lokaty. Strzelec był organizatorem akcji „ Dąb Pamięci „ kpt Jerzego Myszkowskiego zamordowanego przez NKWD w Katyniu, jest organizatorem konkursów dla dzieci i młodzieży o Żołnierzach Wyklętych „ i Wołyniu .Tymbarski „Strzelec” współpracuje z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu, Zespołem Szkół im. „KEN” w Tymbarku, Uczniowskim Klubem Sportowym „Tymbark”, Ochotniczą Strażą Pożarną w Tymbarku, Ligą Obrony Kraju w Limanowej, Obroną Cywilną i Kołem PTTK „ Tymbarskie Harnasie „. W realizacji zadań statutowych „Strzelcowi” pomagają firmy Tymbark, Somex, Florad, Fakro, Joniec, Wolimex, GS” S-Ch”, Emiter, Uchacz, GOLD-DROP , Pan Roman Pasyk, właściciel firmy transportowej z Zamieścia, Samorząd gminy Tymbark, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz IPN, POT, MOT i Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Szczególną pomoc świadczy Ochotnicza Straż Pożarna w Tymbarku, która w bieżącym roku obchodzi jubileusz 135 – lecia istnienia i 20 –to lecie działalności Orkiestry Dętej „ Tymbarski Ton „. Młodzież przygotowywana jest do działalności w strukturach obrony cywilnej, ochrony przeciwpożarowej, zarządzania kryzysowego na terenie gminy Tymbark, gdzie w okresie późniejszym będzie bezpośrednim zapleczem służb ratowniczych. Prowadzone szkolenia wśród członków „Strzelca” przygotowują tę młodzież również do służby wojskowej i innych formacji mundurowych.

Szkolenia w szczególności obejmują: terenoznawstwo, musztrę, zagadnienia z zakresu obrony cywilnej i ochrony przeciwpożarowej, taktyki czarnej i zielonej, strzelectwa sportowego, łączności, szkolenia sanitarnego i fizycznego oraz logistykę. Młodzież szkolona jest też w zakresie znajomości zagadnień z ekologii, ochrony przyrody, turystyki, historii itp. Strzelcy i orlęta uczestniczą we wszystkich świętach państwowych i kościelnych, są również ich współorganizatorami. Występując w swoich strzeleckich mundurach zakupionych we własnym zakresie, dodają splendoru rocznicowym obchodom. Z szeregów tymbarskiego „Strzelca” odeszli na Wieczną Wartę mł. insp. Mieczysław Wawrzyniak – współzałożyciel  i pierwszy dowódca naszej jednostki oraz sierżant Piotr Dębski – opiekun dzieci. Byli niestrudzonymi propagatorami idei Józefa Piłsudskiego oraz spraw obronnych, szczególnie wśród młodego pokolenia. Marszałek Józef Piłsudski powiedział: „Są ludzie i są czyny ludzkie, co śmierć przezwyciężają, co żyją i obcują między nami. I właśnie za grobem są ich największe zwycięstwa”. Mieczysław Wawrzyniak i Piotr Dębski wypełniając to przesłanie poprzez kultywowanie tradycji strzeleckiej pozostawili nam drogę życia, po której musimy kroczyć, aby tak, jak po nich pozostał niezatarty ślad „Ludzkiej Stopy”. W 2013 roku w październiku tymbarscy „Strzelcy” obchodzić będą jubileusz 20-lecia reaktywowania Związku Strzeleckiego w Tymbarku.

Mł insp. ZS Robert Nowak

 

Zobacz również