Wybitny trener narciarstwa nie żyje…

Wybitny trener narciarstwa nie żyje…

W Myślenicach zmarł Adam Kasiński – wybitny trener narciarstwa biegowego jeden z pionierów tej dyscypliny sportu na limanowszczyźnie. Jego pogrzeb odbędzie się w kościele parafialnym w Pasierbcu 29 maja (środa) o godź. 14.00.

Adam KASIŃSKI ur. 01.03.1941 roku w  Pasierbcu. W  1964 roku ukończył Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w  Krakowie uzyskując tytuł – magistra wychowania fizycznego oraz trenera narciarstwa biegowego II klasy, a w 1978 roku trenera I klasy.

Od 1964-1969 roku był nauczycielem wf i PO w Technikum Ekonomicznym                    w Limanowej i w tym okresie  rozpoczął stałą działalność sportową. W 1969 do 1975 roku podjął pracę w Szkole Podstawowej w Kamienicy, a także w Urzędzie Powiatowym w Limanowej, gdzie został kierownikiem Wydziału Kultury Fizycznej.

W tym okresie pełnił funkcję trenera sekcji narciarstwa biegowego w KS „Limanovia”. Był współtwórcą programu narciarskiego zwanego „Próbą Limanowską”. Od 1975-1981 roku pracował w  Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu i Klubie Sportowym „Maraton” Mszana Dolna jako nauczyciel wf oraz trener narciarstwa biegowego i biathlonu. Od 1982 do 1985 roku był  trenerem biegów kobiecych KS „Wierchy” Rabka  oraz trenerem kadry PZN. Po trzech latach pracy w KS „Wierchy” rozpoczął pracę w  MKS Myślenice gdzie szkolił biegaczy narciarskich.

W latach 1990 – 1995 pracował w KS „Dalin” Myślenice jako trener biegów narciarskich, biathlonu i lekkiej atletyki. W 1995 rozpoczął pracę w charakterze trenera w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym.

W ciągu aktywnej pracy zawodowej pełnił funkcje wiceprezesa Powiatowego SZS w Limanowej, a także kierownika sekcji GOPR w Kamienicy i Niedźwiedziu.

Jako pierwszy trener narciarstwa biegowego na Ziemi Limanowskiej zainspirował prawidłową pracę szkoleniowo – organizacyjną wśród dzieci i młodzieży w Zalesiu, Kamienicy, Szczawie, Niedźwiedziu tworząc pierwsze wspaniale sukcesy narciarzy biegaczy KS „Limanovii” i KS „Maraton”. W swojej karierze trenerskiej osiągnął doskonałe wyniki szkoleniowe, a zawodnicy i zawodniczki szkoleni przez niego w różnych klubach, w których działał odnosili wielkie sukcesy w kategoriach młodzików, juniorów  oraz seniorów na zawodach ogólnopolskich, a także wielu z nich reprezentowało nasz kraj na zawodach najwyższej rangi światowej.

Należał do najwybitniejszych trenerów Ziemi Limanowskiej, a o jego pracy świadczy 49 złotych medali Mistrzostw Polski  zdobytych przez zawodników z Ziemi Limanowskiej,  Rabki, Myślenic – w biegach narciarskich i biathlonie, a także IV miejsca na Mistrzostwach KDL. Wielokrotnie o jego pracy i sukcesach zawodników informowała polska prasa sportowa, radio i telewizja.

Za swoją działalność i poświęcenie w pracy zawodowej otrzymał następujące nagrody i wyróżnienia: Nagroda Ministra, Nagroda Kuratora, Złota Odznaka Za Zasługi dla województwa krakowskiego, Złotą Odznakę Za Zasługi dla województwa nowosądeckiego.

 

Zobacz również