Zapowiedź akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Pod Śnieżnicą będąć śpiewać z Marylą

Zapowiedź akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Pod Śnieżnicą będąć śpiewać z Marylą

Już w niedzielę 14 lipca kolejny szczyt do zdobycia w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Tym razem zdobywanie Śnieżnicy będzie połączone z biciem rekordu w śpiewaniu piosenki wykonanej przez Marylę Rodowicz pt Remedium.

 

Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.

 

Akcja Odkryj Beskid Wyspowy:

Wyjście z Porąbki o godzinie 9.00 ( zbiórka os. Rola / szlak czarny – Śnieżnica – szlak niebieski i zielony – Ośrodek Śnieżnica- Kasina Wielka PKP).

W niedzielę nad Śnieżnicą i nad małą stacją kolejową w Kasinie Wielkiej, na której będzie bity REKORD ŚWIATA W JEDNOCZESNYM ODŚPIEWANIU PIOSENKI KOLEJOWEJ PRZEZ JAK NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ OSÓB latać też będzie wyjątkowy samolot.

To jedyna w Polsce replika słynnego RWD 5 – przedwojennej awionetki turystyczno–sportowej. To właśnie taki samolot dokonał w 1933 r. słynnego przelotu przez Atlantyk. Do dziś nikt tak małym samolotem tego nie dokonał. Samolot zbudowali w latach dziewięćdziesiątych członkowie Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991.

Dlaczego członkowie stowarzyszenia odbudowali właśnie RWD-5? Związany z Doświadczalnymi Warsztatami Lotniczymi w Warszawie zespół konstrukcyjny RWD (Rogalski,Wigura/Wędrychowski,Drzewiecki) miał osiągnięcia wybitne. W latach 1928 –39 według jego projektów zbudowano ok. 920 samolotów dwudziestu typów, głównie sportowo–turystycznych. Na maszynach RWD można było sięgać po sukcesy w skali światowej – takimi były zwycięstwa w międzynarodowych zawodach lotniczych Chalange 1932 i 1934

Ale jeszcze szerszym echem rozniósł się w 1933 roku wyczyn Stanisława Skarżyńskiego, który na turystycznym RWD – 5 dokonał liczącego 3582 km przelotu przez Atlantyk, bijąc przy okazji rekord świata dla samolotów o ciężarze do 450 kg. Do dzisiaj RWD-5 jest najmniejszym z samolotów jakim kiedykolwiek udało się przez Atlantyk przelecieć. A sensację w tamtych czasach budził też fakt, że pilot pokonał ocean…w garniturze i krawacie. Bo dwuosobowy samolocik turystyczny z zakrytą kabiną był nowatorską konstrukcją zapewniającą rzadki jeszcze wtedy komfort podróży.

Zrekonstruowany RWD zewnętrznie nie różni się od pierwowzoru…

Więcej o tej wspaniałej maszynie i wspaniałych ludziach, którzy go zbudowali:

http://www.sle.malopolska.pl/posty/rwd.pdf

Zobacz również