Barwne stoiska, warsztaty, konkurs i akcja charytatywna – Zagórzański Jarmark Wielkanocny

Barwne stoiska, warsztaty, konkurs i akcja charytatywna – Zagórzański Jarmark Wielkanocny

17 marca na placu targowym w Mszanie Dolnej odbędzie się Zagórzański Jarmark Wielkanocny. Rozpoczęcie o godz. 10.00.

– Na Zagórzańskim Jarmarku Wielkanocnym pojawią się świąteczne ozdoby, stroiki, palmy wielkanocne i… świąteczne przysmaki! Warto wybrać się na to wydarzenie – zachęcamy, by  szczególną uwagę poświęcić stoiskom, na których odnajdziecie certyfikat i statuetkę Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny. To będzie dla Was sygnał, że znajdziecie tam produkty najwyżej jakości, ściśle związane z regionem zagórzańskim! Miody z Pasieki od Piotra Woźniaka z Koniny, serki gorczańskie od Moniki Kubik, drewniane cuda z Kasinki, czy Drzewiane łobrozki od Józefy Potaczek – to już wielu dobrze znane i często kupowane produkty lokalne. Do tego zacnego grona wyróżnionych marką kapituła dołączyła miody z Pasieki Przygórze, koronkowe serwety od Zofii Piętoń, idealne do świątecznego koszyka i Sznurkowe Perełki ze swoimi koszyczkami i koszulkami na pisanki… Kto wie, a może pojawi się też ocet mszański i żurek zagórzański albo piyrogi bogato nadziane i lody w słoikach? Szukajcie tych produktów koniecznie! Wiemy też, że drożdżowe barany i mazurki już szykuje Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”. Co prawda te wyroby jeszcze Bulandy nie mają, ale coś czujemy, że przy kolejnym konkursie grono użytkowników znaku marki się o nie powiększy! Wszak to tradycja i majstersztyk w jednym! Znana nam wszystkim Gosia Suder już zarywa noce i misternie zdobi swoje piękne pierniczki… Trudno to wszystko wymienić! – informują organizatorzy.

Uczestnicy mogą liczyć również na dodatkowe atrakcje.

– Tak sobie pomyśleliśmy, że na pewno znajdzie się grono chętnych pragnących samodzielnie wykonać czy to palmę wielkanocną czy stroik świąteczny. Jeśli jednak nie do końca wiecie, jak to zrobić – my stworzyliśmy Wam okazję do korepetycji w tym zakresie. Wszelkich porad udzielą Wam nasze zagórzańskie kreatorki i artystki – siostry Marysia i Ula. Warsztaty odbywać się będą po sąsiedzku, w gościnnych progach Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Janiny Porazińskiej. Trudno przewidzieć pogodę, a w przypadku kręcenia kwiatów z bibuły do palmy, czyli pierwszych warsztatów, lepiej chronić te delikatne rękodzieła przed marcową, zmienną aurą. Drugie nasze lekcje również wymagają odpowiedniego miejsca i skupienia, wszak podejmować będziemy działania z ekomateriałami dostępnymi na wyciągnięcie ręki – dodają kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin.

Na warsztaty można się zapisać telefonicznie pod numerem: 728 851 792 (można wysłać sms) lub przez messengera Zagórzańskich Dziedzin Koszt to 20 zł osoby na pokrycie kosztów materiałów. Płatność gotówką u prowadzących warsztaty.

– Poszukiwaczy wielkanocnych smaków zapraszamy gorąco w samo południe na „Bitwę na sodrę”, czyli kulinarny konkurs na najlepszy smak świątecznej zupy z wielkanocnej święconki. Najlepszej – według publiczności, bo to Wam drodzy uczestnicy jarmarku oddajemy możliwość wybrania tej najsmaczniejszej tradycyjnej sodry, poprzez głosowanie. Grupy które odważą się stanąć w szranki do kulinarnego konkursu, w ramach nagrody za zdobycie pierwszego miejsca będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych z Pawłem Kołodziejem z „Szapo Ba”. A ten mistrz kucharski obiecuje, że w ramach wspólnych działań poddamy tradycyjne potrawy interpretacji w wersji uwspółcześnionej. Ponadto, warto również powalczyć o zdobycie statuetki; trzy pierwsze chochle: złota, srebrna i brązowa, to pamiątki wykonane dzięki współpracy z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej i Auto Dawiec z Kasinki Małej. Zapraszamy na degustację! – zachęcają organizatorzy.

Dodatkową atrakcją będzie zagroda ze zwierzętami. Uczestnicy będą mogli również wesprzeć Olafka Lipiarza na stoisku „Drewniane cuda z Kasinki”. Olafek cierpi na liczne zaburzenia, w tym autyzm i opóźniony rozwój psychoruchowy. Chłopiec jest pod opieką fundacji „Serce dla Maluszka”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem po raz kolejny objęli: marszałek województwa Witold Kozłowski oraz starosta Mieczysław Uryga.

źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również