Zakup i sprzedaż samochodu – na co uważać, by nie zostać oszukanym? Wskazówki

Zakup i sprzedaż samochodu – na co uważać, by nie zostać oszukanym? Wskazówki

Planujesz zakup, lub sprzedaż auta? Doradzimy Ci, na co szczególnie zwrócić uwagę, jakie podjąć środki ostrożności. Dowiesz się jakie kroki wykonać, aby Twoja transakcja motoryzacyjna była bezpieczna i udana.

Zakup auta – jak uniknąć pułapek?

Zakup używanego samochodu nie zawsze jest bezpieczny. Na kupującego czekają liczne pułapki i łatwo stać się ofiarą oszustwa. Może być nim sfałszowany przebieg, lub zatajenie wad pojazdu. Dlatego kupujący pojazd powinien być wyjątkowo czujny i zweryfikować każdą informację. Oto, na co zwrócić uwagę przed zakupem auta:

Sprawdź dokumentację i historię pojazdu

Jeśli kupujesz samochód od dealera albo z komisu, zawsze zapoznaj się opiniami innych klientów. Jeżeli sprzedawcą jest osoba prywatna, upewnij się, że jest ona rzeczywistym właścicielem samochodu. Zwróć także uwagę na dokumentację. Dowód rejestracyjny, książka serwisowa i polisa ubezpieczeniowa, powinny być kompletne i bez żadnych niejasności.

Zawsze należy też sprawdzić historię pojazdu – możesz to zrobić na podstawie numeru VIN. Wystarczy, że skorzystasz z portalu historiapojazdu.gov.pl. Znajdziesz tam specyfikację techniczną danego egzemplarza, datę wyprodukowania pojazdu. Dowiesz się, w jakie elementy samochód był pierwotnie wyposażony i czy brał udział w wypadku. Warto to zrobić zwłaszcza w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy, lub takich, które służyły jako taksówki. Takie małe dochodzenie może ujawnić wiele ukrytych problemów.

Skontroluj stan auta

Należy również zwrócić uwagę na ogólną kondycję pojazdu. Nieuczciwi sprzedawcy mogą próbować ukryć poważne wady mechaniczne. Ważne jest, aby sprawdzić działanie silnika. Upewnij się, że pracuje on płynnie i pozostaje suchy. Oceń, jak zachowuje się podczas przyspieszania. Wszelkie niepokojące sygnały ze strony silnika powinny zwrócić Twoją uwagę. Sprawdź także sprawność zawieszenia i układu hamulcowego.

Zwróć uwagę na wnętrze pojazdu, którego stan może dać Ci pewne wskazówki na temat sposobu, w jaki pojazd był eksploatowany. O dużym zużyciu mogą świadczyć takie objawy jak: zniszczona tapicerka, przetarta kierownica lub gałka zmiany biegów. Podejrzenie może wzbudzić też zbyt niski przebieg wraz z wyraźnymi śladami zużycia. Przed zakupem warto zabrać pojazd do niezależnego warsztatu albo Autoryzowanej Stacji Obsługi i poprosić o opinię specjalisty.

Porównaj ceny

Na ukryte wady lub poważne uszkodzenia może wskazywać też zbyt niska cena auta w stosunku do przeciętnej wartości rynkowej, podobnych pojazdów. Więcej na ten temat przeczytasz na https://najtaniejuagenta.pl/wartosc-rynkowa-samochodu/. Pamiętaj, że w procesie zakupu używanego samochodu najważniejsza jest dokładna weryfikacja wszystkich informacji i ostrożność.

Sprzedaż auta – na co zwrócić uwagę?

Planujesz sprzedać Twój pojazd, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? To naturalne, że chciałbyś zyskać jak najwięcej, jednak najlepiej podejść do sprawy rozsądnie i ostrożnie. Oto kilka rad, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych pułapek i skorzystać na sprzedaży:

Realistycznie wyceń swoje auto

Najważniejsza jest realistyczna wycena samochodu – może ona zaważyć na całym procesie sprzedaży. Nie ustawiaj ceny „na oko”. Zamiast tego, przeprowadzić gruntowną analizę rynku. Ceny podobnych modeli mogą być dobrym punktem odniesienia, ale pamiętaj, by uwzględnić stan techniczny i wyposażenie Twojego auta.

Cena pojazdu powinna odzwierciedlać jego rzeczywisty stan, nie powinna być ani zbyt wygórowana, ani tym bardziej za niska. Za wysoka może odstraszać potencjalnych kupujących, przesadnie niska z kolei może świadczyć o desperacji lub ukrytych wadach. Możesz zostawić pewien margines, do ewentualnych negocjacji cenowych.

Starannie przygotuj pojazd

Kiedy już ustalisz cenę, czas na przygotowanie auta do sprzedaży. Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, więc zadbaj o to, by Twój pojazd prezentował się jak najlepiej. Cuda może zdziałać profesjonalne czyszczenie wnętrza, jak i karoserii. Prezentując samochód, bądź szczery. Nie warto ukrywać jego ewentualnych wad, ponieważ może się to skończyć się problemami po sprzedaży. Lepiej być otwartym na temat wszelkich defektów. Wtedy kupujący wie, czego się spodziewać, a Ty unikasz ewentualnych pretensji.

Zadbaj o bezpieczeństwo transakcji

Kiedy nadejdzie czas na finalizację sprzedaży, wybierz bezpieczną formę płatności, taką jak przelew bankowy. Pieniądze powinny się znaleźć na Twoim koncie, zanim przekażesz pojazd nowemu właścicielowi. Bądź ostrożny przyjmując płatności gotówką, szczególnie przy większych kwotach. Powinieneś przekazać nabywcy wszystkie niezbędne dokumenty. Obejmuje to umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny oraz ewentualne dokumenty serwisowe. To nie tylko kwestia legalności, ale także Twojego spokoju.

Zarówno zakup, jak i sprzedaż auta niosą ze sobą pewne ryzyko. Warto się do tego odpowiednio przygotować i zachować ostrożność. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wszystko przebiegnie gładko, a Ty będziesz miał satysfakcję z dobrze przeprowadzonej transakcji.

Artykuł sponsorowany.

Zobacz również