Do 2 maja w Bibliotece Publicznej w Pisarzowej można oglądać fotografie dr Justyny Kierat. Wystawa, wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, poświęcona jest dzikim pszczołom. Otwarcie ekspozycji było połączone z wykładem na temat tych niezwykłych owadów. Tematyka zainteresowała pszczelarzy i innych miłośników przyrody.
Sylwetkę prelegentki przedstawił dyrektor Jacenty Musiał. Dr Justyna Kierat to absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obroniła pracę doktorską na temat pszczół samotnic; ekspertka w dziedzinie entomologii; ilustratorka i edukatorka przyrodnicza. Bada różnorodność gatunkową pszczół w różnych miejscach Polski, m.in. w Krakowie, Warszawie i Kampinoskim Parku Narodowym. Szczególnie interesują ją pszczoły zamieszkujące miasta oraz zagadnienia związane z ich ochroną.
Dr Justyna Kierat wprowadziła zebranych w fascynujący świat pszczół. Omówiła różnorodność gatunków pszczół, opisując ich niezwykłe zachowania i rolę, jaką pełnią w ekosystemie. Szczególny nacisk położyła na pszczoły niemiodne, które często pozostają w cieniu swoich bardziej znanych kuzynów, jednakże ich rola w zapylaniu roślin jest równie istotna. Prelegentka podkreśliła problematykę utraty siedlisk, zanieczyszczenia środowiska i stosowania pestycydów, które stanowią poważne zagrożenie dla dzikich pszczół.
Pierwsze ślady stwierdzające zainteresowanie człowieka miodem pochodzą z malowideł skalnych wykonanych najprawdopodobniej w 7000 – 12000 lat temu. Pierwotnie pszczelarstwo miało charakter polowania na pszczoły, niszczenie gniazd i rabowanie miodu. Ten sposób pozyskiwania miodu stosowany jest obecnie w trudno dostępnym terenie gór Nepalu i dotyczy pszczoły Apis dorsata. Za kolebkę współczesnego pszczelarstwa uważa się basen Morza Śródziemnego, a w szczególności kraje takie, jak Egipt, Grecja, Palestyna i wyspę Kretę. Pierwsze przejawy otaczania pszczół kultową opieką pochodzą z okresu ponad 4000 lat p.n.e.
źródło: GBP w Starej Wsi; oprac. MAG
fot. organizatorzy