1 maja 2004 r. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. W przeddzień rocznicy tego wydarzenia na Małym Rynku w Krakowie odbył się piknik pod hasłem „PiknikUjEmy – 20 lat Polski w Unii Europejskiej”, zorganizowany przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. W pikniku wzięła udział reprezentacja marki lokalnej „Zagórzańskie Dziedziny” – kapela „Kościelnioki” i Koło Gospodyń Wiejskich z Łętowego.
– Dwie dekady temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, stając się jednocześnie częścią wielkiej europejskiej rodziny. To ważne dla naszej Ojczyzny święto, bo przypomina nam o drodze, jaką przeszliśmy jako naród oraz o naszych wspólnych osiągnięciach w ramach europejskiej współpracy. Przystąpienie do Unii Europejskiej otworzyło przed nami nowe możliwości, wspierając nasz rozwój gospodarczy, społeczny i kulturowy. Dzięki temu członkostwu mogliśmy wzmocnić naszą pozycję na arenie międzynarodowej oraz budować bardziej otwarte i demokratyczne społeczeństwo. Niech ta rocznica będzie dla nas nie tylko okazją do świętowania, ale także do refleksji nad tym, jakie wartości i cele nas łączą. Dobrze, że jesteśmy razem, bo razem możemy więcej! – podkreślił wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Piknik rozpoczął się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Ody do radości” przez chór „Kantorei Sankt Barbara”. Okolicznościowe przemówienia wygłosili ambasadorowie i konsulowie innych państw europejskich.
Program artystyczny był różnorodny. Otworzył go występ baletu „Cracovia Danza”. Wystąpiły również Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Ukraiński przy Filharmonii Krakowskiej. Na scenie pojawili się laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej. Swój repertuar zaprezentowali również zagraniczni artyści: słowacki multiinstrumentalista Drahomír Daloš, słowacka akordeonistka, śpiewaczka i kompozytorka Júlia Masnicová, włoski gitarzysta Samuel Vaccaro czy ukraińskie zespoły „Korali” i „Lela”. Była także możliwość wysłuchania koncertu węgierskiego. Na scenie zaprezentowała się także kapela „Kościelnioki” z Olszówki.
Na uczestników czekały quizy językowe, bieg kelnerów, gra w bule, lektura „Małego Księcia” po francusku i „Mikołajka” po śląsku. Dostępne były stoiska promocyjne różnych instytucji, a także mała gastronomia. Wśród kół gospodyń wiejskich, które przygotowały poczęstunek, znalazły się „Śwarne Babki” z Łętowego.
źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie; oprac. MAG
nagranie: „Zagórzańskie Dziedziny”
fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie