Pod czujnym okiem żołnierzy – rekonstruktorów armii austro-węgierskiej, legionistów II brygady tudzież rosyjskiego sołdata zainaugurowano w Zakopanem w zeszły piątek 4 kwietnia 2014 r. program edukacyjny Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość.
W gościnnych progach Willi Oksza – Oddziału Muzeum Tatrzańskiego odbyła się konferencja naukowa, wernisaż wystawy oraz pokaz grup rekonstrukcyjnych z Krakowa, Bobowej i Bochni.
Projekt edukacyjny jest koordynowany przez Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Limanowej. Biorą w nim udział także oddziały w Nowym Sączu, Nowym Targu, Myślenicach i Tarnowie. Jest on realizowany na terenie całej Małopolski od marca do grudnia 2014 r. Będzie miał swój finał w ramach Obchodów 100-lecia Bitwy Limanowskiej. W program edukacyjny współrealizowany jest dzięki wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego, Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, Miasta Limanowa oraz Starostwa Powiatowego w Limanowej.
Jego celem jest promocja i poszerzenie wiedzy wśród mieszkańców naszego regionu o potężnej operacji limanowsko-łapanowskiej, która rozgrywała się na obszarze od południowych przedmieść Krakowa po Karpaty – – mówi prezes Oddziału PTH w Limanowej Magdalena Dyląg –
Wiele przedsięwzięć w ramach projektu będzie realizowanych na terenie Ziemi Limanowskiej, która była areną działań militarnych. Głównym partnerem dla Polskiego Towarzystwa Historycznego w tym zakresie będzie Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Dzięki wspólnemu wysiłkowi tej instytucji oraz stowarzyszenia już na początku maja zostanie wydany pakiet planszowych gier edukacyjnych związanych z 100-leciem bitwy limanowskiej – „Władcy Beskidów 1914.
Bitwa limanowska” – dedykowana dla młodszych oraz „Walec Parowy 1914”- kooperacyjna gra dla młodzieży i osób dorosłych. W jej oparciu zostaną przeprowadzone zawody dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszego powiatu. Zawody będą rozgrywać się na etapie szkolnym i regionalnym. Finał i wręczenie nagród dla laureatów odbędzie się pod koniec września w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej. Zawody są przygotowywane także we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Limanowej.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycił m.in.: Andrzej Skupień Starosta Tatrzański, Justyna Tokarczyk reprezentująca Starostę Powiatowego w Limanowej, Marcin Stolarski Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Miechowskiej. Okolicznościowe adresy przesłali na ręce Robert Kowalskiego Przewodniczącego Forum Małopolskich Oddziałów PTH i Przewodniczącego Rady Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, m.in.: Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego. W trakcie inauguracji zostali przedstawieni wszyscy sponsorzy i partnerzy projektu.