Jak to jest z dofinansowaniem dla firm? Raport z badania

Jak to jest z dofinansowaniem dla firm? Raport z badania

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie opracował raport pt. "Przedsiębiorcy z dotacją. Efektywność dotacji na założenie działalności gospodarczej finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego". Co z niego wynika?

Po dotację najczęściej sięgają osoby młode. Najpopularniejsze są usługi budowlane, a dofinansowanie pomaga w realizacji swoich pomysłów na założenie wymarzonej firmy. 

Różnice między beneficjentami, którzy otrzymali dotację z powiatowego urzędu pracy (PUP) a tymi , którzy starali się o wsparcie u innego projektodawcy, są znaczące. PUP zobligowany jest kierować się zapisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, co odróżnia oba typy instytucji i osoby, którym pomagają:

– wspieranie wyłącznie osób bezrobotnych (w tym także długotrwale), które mają problem ze znalezieniem i utrzymaniem pracy; legitymują się przeważnie wykształceniem zawodowym lub technicznymPUP

– Inni projektodawcy – wspieranie najczęściej osób pracujących lub tych świeżo po szkole czy studiach oraz kobiet opiekujących się dziećmi, które chcą zrealizować swój pomysł na biznes i stworzyć lepsze warunki pracy; posiadają wykształcenie wyższe.

Osoby, którym udało się utrzymać na rynku pracy po otrzymaniu dotacji z PUP, mają większe zaufanie do urzędu, co skutkuje zgłaszaniem się – już jako pracodawcy – po stażystów, składaniem ofert zatrudnienia czy wniosków o dofinansowanie stanowiska pracy dla nowych pracowników.

W aneksie do raportu „Przedsiębiorcy z dotacją” znajdziemy wypowiedzi  pracowników powiatowych urzędów pracy, którzy opisali różne mechanizmy związane z przyznawaniem środków na założenie własnej działalności. Przedstawiciele PUP odpowiadali na pytania m.in. o szkolenia i dodatkowe formy wsparcia dla bezrobotnych myślących o założeniu firmy, o wysokości przyznawanych dotacji i czynnikach, które na nie wpływają czy też o kryteriach przy ocenie wniosków. Zwracali także uwagę na niesłabnące zainteresowanie dotacjami. Niezwykle ciekawie rysuje się także profil ubiegających się o wsparcie z EFS, rodzaje najchętniej podejmowanych przez nich działalności, a także ich losy po obowiązkowym okresie utrzymywania firmy.

Sukcesem jest to, że dotacje pomogły osobom, które były w złej sytuacji zatrudnieniowej i nie miały wystarczających środków, by samodzielnie założyć firmę. Dzięki otrzymanemu wsparciu w dłuższej perspektywie radzą sobie oni tak samo dobrze jak przeciętne firmy w Małopolsce.

Opracowanie powstało na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, w ramach projektu Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji, na podstawie: wyników „Badania efektywności dotacji na założenie działalności gospodarczej finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego”, zrealizowanego przez BioStat Sp.J., danych z „Podsystemu monitorowania Europejskiego Funduszu Społecznego” oraz danych z i Izb Skarbowych z terenu Małopolski.

Pełny raport na http://obserwatorium.malopolska.pl/files/common/raporty-z-badan/Raport%20Przedsiebiorcy%20z%20dotacja.pdf

fot/żródło WUP

Zobacz również