OBW 2024. Spotkanie wędrowców na Śnieżnicy i turystyczny piknik na filmowej stacji w Kasinie Wielkiej

OBW 2024. Spotkanie wędrowców na Śnieżnicy i turystyczny piknik na filmowej stacji w Kasinie Wielkiej

Niedzielna wędrówka na szczyt Śnieżnicy szlakiem „skrzydlańskich zbójników” zgromadziła na starcie prawdziwych lubiących wyzwania turystów. Zapraszając na relację ze spotkania uczestników akcji Odkryj Beskid, zachęcamy również do odwiedzenia Kasiny Wielkiej, miejscowości znajdującej się u podnóża góry.

Wyprawa na szczyt Śnieżnicy szlakiem „skrzydlańskich zbójników” wymagała przede wszystkim dobrego przygotowania kondycyjnego. Pokonując pionową ścianę, trzeba było być mocno skoncentrowanym, aby nie stracić równowagi. Śmiałkowie tej eskapady jednak dali radę i po blisko 2 godzinach zameldowali się na szczycie góry. To była idealna pogoda nie tylko na wędrówkę, ale też na loty na paralotniami. Na startowisku tuż pod szczytem Śnieżnicy spotkaliśmy kilkunastu miłośników podniebnych wrażeń.

Uczestników spotkania przywitała muzyka rodzinnej kapeli Nawarki. Natomiast spotkanie otworzył wójt gminy Mirosław Cichorz. Mszę św. dla turystów odprawił ks. Dariusz Czapnik, kapelan i dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy.

Będąc już na stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej, turyści po raz dwunasty uczestniczyli w Galicyjskim Pikniku Kolejowym. Przy akompaniamencie i taktach muzycznych, które intonował zespół Zośka C-DUR, turyści bili rekord we wspólnym śpiewaniu piosenki kolejowej. Motywem przewodnim był utwór „Wars wita was”…

Można powiedzieć, że na filmowej stacji pod Śnieżnicą było smacznie i muzycznie. Koncert dała Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej, a także zespól regionalny „Skrzydlanie” ze Skrzydlnej. Turyści odebrali również nagrody za udział w akcyjnych konkursach.

Najmłodsza uczestniczka: Karolina Chlipała (10 miesięcy), Chyszówki

Najstarszy turysta: Antoni Polak (82 lata), Węglówka

Uczestnik z najdalszego zakątka Polski: Witold Burdek z Gdańska

Rodzinne okdrywanie beskidzkich szlaków: Rodzina Stalmachów z Wierzbanowej

Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Mszana Dolna:

I miejsce: Leon Nowak, Mstów

II miejsce: Katarzyna Wąchała, Dobra

III miejsce: Marcin Pasionek, Dobczyce

Najmilsza turystka: Monika Okońska, Wieliczka

Najmilszy: Stanisław Cygal, Przenosza

W sobotę turyści będą odkrywać Ćwilin nocą, a w niedzielę wyruszą na szczyt góry Modyń.

Organizator projektów: Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego.

XV edycja akcji „ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2024, GŁÓWNY SZLAK BESKIDU WYSPOWEGO, 102 WYSPY BESKIDU WYSPOWEGO” jest realizowany przy wsparciu finansowym: Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu wsparcia turystyki- edycja 2024″, Województwa Małopolskiego w ramach konkursu  „Małopolska Gościnna 2024” oraz gmin zrzeszonych w Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

Fot. Roland Mielnicki

Zobacz również