W minioną sobotę fani rocka mogli w Limanowej posłuchać zespołu "Hack", który po niemal trzydziestu latach powrócił na muzyczną ścieżkę.
Zespół Hack powstał jesienią 1980 roku w składzie Tomek Świerkosz – gitara, Waldek Pawlik – śpiew, Jarek Kucharski – perkusja i Mariusz Jurek – bas. Nazwa powstała od skrótu literowego HArd roCK. Działał przy Liceum Ogólnokształcącym im Wł. Orkana w Limanowej. Zespół zadebiutował tego samego roku na Przeglądzie Limanowskich Grup Muzycznych w sali widowiskowej Domu Kultury ŁPPD w Łososinie Górnej. W roku 1981 po ukończeniu LO Tomek i Jarek opuścili zespół wraz z Waldkiem, a skład uzupełnili Łukasz Rybarski – śpiew, Tomek Wróbel – gitara prowadząca, Mirek Kowalski – gitara solowa i Mirek Jabłoński – perkusja. Z poprzedniego składu pozostał Mariusz Jurek na gitarze basowej.
Dalej patronat nad zespołem sprawowało I LO w Limanowej, a opiekunem zespołu został Jan Winiewski lider zespołu Vena. W sładzie tym zespół z powodzeniem wystąpił na scenie kina Sojusz wnosząc nowe brzmienie, styl i świeże podejście w lokalny klimat muzykowania młodzieżowego. Hack głównie wykonywał własne kompozycje.
Po kilku miesiącach działalności (głównie koncerty na imprezach szkolnych) ze względu na zbyt śmiałe teksty i ostrą rockową muzykę, dyrektor LO zawiesił próby i mówiąc wprost wymówił zespołowi patronat. Hack po kilku tygodniach odnalazł się w Domu Kultury ŁPPD w Łososinie Górnej, na której to scenie zadebiutował w roku 80. Opiekunem zespołu został Czesław Koza.
Pierwszym poważnym wydarzeniem w karierze zespołu była możliwość zagrania w kwietniu 1983 r na krakowskim Maratonie Rockowym w Hali Wisły, z takimi zespołami jak Lombard czy Rezerwat. Zaraz po tym w maju 83 zespół wystąpił w półfinale Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Talentów w Nowym Sączu, a w sierpniu wystąpił na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie (mała scena Jarocińskiego Domu Kultury). Tego samego roku, po rozpoczęciu studiów na krakowskiej PWST zespół opuścił Łukasz, a jego miejsce zajął Piotr Matykiewicz, wokalista z Krakowa.
Hack z powodzeniem występował na Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Muzycznych w Nowym Sączu zbierając wyróżnienia i zajmując czołowe miejsca w konkursie. Mirek niejednokrotnie był wybierany najlepszym gitarzystą przeglądu (82,83, 85r).
Ósmego października 1984 roku odszedł Tomek Wróbel, który zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. W tym samym roku ze względów zdrowotnych zespół opuścił Piotr Matykiewicz.
– Zdecydowaliśmy się na granie w trójkę muzyki instrumentalnej. Wiedząc, że nie jest to popularny rodzaj muzykowania, postanowiliśmy dać pożegnalny koncert w lutym 85 roku w MOK Limanowa. Z racji bardzo dobrego przyjęcia zdecydowaliśmy się wziąć udział w X Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Muzycznych w Nowym Sączu w listopadzie 85. Był to ostatni koncert zespołu Hack, który przyniósł nam II miejsce w konkursie(pierwszego nie przyznano!). W 2013 roku postanowiliśmy po 28 latach spróbować muzycznej przygody i w maju zorganizowaliśmy pierwszą próbę. Zaprosiliśmy do współpracy Piotra Matykiewicza, który pojawił się na owej próbie. Niestety stan zdrowia wykluczył możliwość Jego udziału w reaktywacji zespołu. Z początkiem lipca 2013 dotarła do nas wiadomość o śmierci Piotra. Fakt ten utwierdził nas w przekonaniu, że nie ma na co czekać.Muzyka była zawsze naszą pasją. Pasją, której nie sposób było się oprzeć. Dlatego też po roku przygotowań chcemy przypomnieć klimat lat 80 tych i zagrać solidnego limanowskiego Rocka (tylko kompozycje własne) na deskach sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury – mówią muzycy zespołu Hack.
Zespół wystąpi w składzie:
Dżawol – perkusja, Łysy – gitara, Maniek – bas.
Była to sentymentalna podróż dla tych, którzy pamiętają zespół, a dla młodzieży koncert z pewnością był potwierdzeniem, że muzyka nie ma ograniczeń wiekowych czy kulturowych…zwłaszcza jeżeli chodzi o muzykę rockową.
galeria zdjęć z koncertu dostepna na: http://www.ldk.limanowa.pl/gmw/109/koncert-zespolu-hack
fot./żródło LDK Limanowa