W rok po ukończeniu szkoły. Czyli co robią absolwenci szkół zawodowych

W rok po ukończeniu szkoły. Czyli co robią absolwenci szkół zawodowych

Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji sporządziło raport "Zawodowy start. Raport z badania losów absolwentów szkół zawodowych 2013". Z raportu tego wynika, że sytuacja absolwentów małopolskich szkół zawodowych w rok po ukończeniu szkoły była dobra. Ocenę pozostawiamy Wam.

Najwięcej osób podjęło pracę (40%). Wielu łączyło ją z dalszą edukacją (23%). Inni skoncentrowali się tylko na nauce (18%). Bezrobotni lub bierni stanowili mniej niż 20% wszystkich objętych badaniem.Częściej pracowali mężczyźni, kobiety bardziej angażowały się w dalszą edukację, jednocześnie w większym stopniu dotknęło je bezrobocie i bierność zawodowa.

Absolwenci najczęściej wykonywali pracę najemną (82%), pomagali w rodzinnej firmie bądź w gospodarstwie rolnym (7%), pracowali jako wolny strzelec (zlecenia dla różnych osób bądź firm – 7%) oraz prowadzili własną działalność (5%).

Wśród absolwentów dominującymi sposobami znalezienia pracy były: samodzielne zgłoszenie się do pracodawcy, pomoc kolegów lub rodziny. Ponadto młodzież odpowiadała na ogłoszenia internetowe bądź oferty urzędów pracy.Mężczyźni częściej wskazywali na samodzielne zgłaszanie się do pracodawcy oraz pomoc rodziny i znajomych, kobiety natomiast korzystały z usług urzędów pracy oraz pozyskiwały oferty z internetu.

Wśród zawodów, które zdobyli absolwenci, daje się wyróżnić te, które szczególnie często były wybierane przez kobiety i przez mężczyzn. Profesje kobiece były związane z branżami: usługową, turystyczno-gastronomiczną oraz administracyjno-biurową. Wśród zawodów męskich dominowały: budowlane, informatyczno-elektroniczne, mechaniczno-mechatroniczne, rolno-przetwórcze.

Pełny raport dostępny na http://obserwatorium.malopolska.pl/files/common/raporty-z-badan/badanie-losow-absolwentow/zawodowy-start-2013.pdf 

fot./żródło MORPiE

Zobacz również