Prawie milion złotych kosztowała mszańską gminę sierpniowa powódź, która przetoczyła się nad Kasinką Małą i Kasiną Wielką. A, to nie koniec wydatków związanych ze skutkami niszczycielskiej wody.
mina Mszana Dolna pozyskała z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Oddziału Zamiejscowego w Nowym Sączu 35 osuszaczy dla potrzeb poszkodowanych przez powódź, a kolejnych 25 z Diecezji Tarnowskiej.
Tysiąc pięciolitrowych butelek wody mineralnej dla mieszkańców obydwu miejscowości poszkodowanych przez powódź przekazali właściciele SILLI w Mszanie Dolnej, Państwo Lucyna i Włodzimierz Węglarz. Z transportem ubrań przyjechał Pan Jerzy Wigezzy z Pogwizdowa.
Pomoc w dostarczeniu do potrzebujących najpilniejszych artykułów zapewnili druhowie OSP z Kasinki Małej, Mszany Górnej, Łętowego, Lubomierza i Raby Niżnej. Ofiarnie swoją pomoc nieśli księża rodacy z Kasinki Małej przebywający w tym okresie na urlopach wypoczynkowych w swoich domach rodzinnych: ks. Łukasz Kotarba i ks. Piotr Płoskonka, a także kleryk Bartłomiej Grociak. Całą akcję pomocy ze strony Diecezji koordynował ks. Konrad Kozioł, Wikariusz z Kasinki Małej, a w Kasinie Wielkiej – Proboszcz, ks. Wiesław Maciaszek.
Nie można tutaj pominąć również faktu pomocy przy usuwaniu skutków nawałnicy i zaangażowania sołtys wsi Kasinka Mała Pani Heleny Kani oraz radnych Kasinki Małej i Kasiny Wielkiej. Wszyscy gminni rajcy zrzekli się na rzecz powodzian swoich diet za sierpień.
Na specjalne konto utworzone dla powodzian z terenu Gminy wpłacono do tej pory 12.443zł. Wsparcia finansowego udzieliło 5 spółek z terenu Konina, które dokonując wpłat odpowiedziało na apel Prezydenta Miasta – Józefa Nowickiego. Wpłat na konto dokonały też osoby prywatne z kraju, a nawet z zagranicy.
Od pierwszych godzin po powodzi do chwili obecnej skutki żywiołu usuwa ciężki sprzęt. Pracują koparki i spychacze. Mieszkańcy ostatniego z osiedli, które w wyniku zerwania mostu odcięte było od „świata”, w najbliższych dniach będą już mogli korzystać z przeprawy zastępczej. Udrożniono też dojazdy do pól, aby rolnicy mogli zebrać plony. Zdezynfekowane zostały studnie z wodą pitną zanieczyszczone przez nawałnicę. Rolnicy, którym powódź zniszczyła tegoroczne plony otrzymali 10 ton ziarna z Małopolskiej Izby Rolniczej. Do Wojewody Małopolskiego złożyliśmy wnioski o pomoc finansową w odbudowie dziewięciu gospodarstw rolnych.
Odbudowa zniszczeń wyrządzonych przez powódź pochłonęła już ok. milion złotych z budżetu Gminy Mszana Dolna. To jednak dopiero początek wydatków. Odbudowa zniszczeń wyrządzonych przez żywioł potrwa bowiem kilka lat – w zależności od wielkości pomocy otrzymanej ze strony państwa.
– Pragnę z głębi serca podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w niesienie pomocy poszkodowanym przez żywioł mieszkańcom naszej Gminy. Swoją wdzięczność kieruję do tych, którzy swoją pomoc podejmowali i podejmują nadal, spontanicznie, nie czekając na prośby ze strony potrzebujących. Dziękuję również tym, których o taką pomoc prosimy, i którzy jej nie odmawiają – mówi Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna.