O cmentarzu żydowskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

O cmentarzu żydowskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w niedzielę odbyło się zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ul. Zakopiańskiej w Mszanie Dolnej. O zabytkowej nekropolii opowiadała Urszula Antosz-Rekucka.

– Nasze spotkanie zaczęliśmy od terminologii dotyczącej cmentarzy żydowskich, najdawniejszych opisów pochówków w Biblii, zwyczajów pogrzebowych w judaizmie, sposobów upamiętnień, rodzajów nagrobków i zasad zachowania na żydowskich miejscach pamięci i kultu. Wspomnieliśmy historię cmentarza, z jego wojenną i powojenną dewastacją oraz staraniami jego ratowania. Tu ważną postacią jest jeden z nielicznych ocalonych z masowej egzekucji Żydów na Pańskim w sierpniu 1942 r., Lejb Gatterer, fundator ogrodzenia, a także fakt wpisania mszańskiego cmentarza do rejestru zabytków.  Podczas spaceru po cmentarzu, uczestnicy zostali zapoznani z najstarszym i najpóźniejszym znajdującym się tam nagrobkiem, kilkoma najciekawszymi z nielicznych ocalałych, inskrypcjami, ornamentyką. Mogli podziwiać efekty renowacji pierwszych macew, jakie udało się nam odnowić. Poznali także kilka historii związanych z spoczywających tam zmarłymi, także tymi mordowanymi podczas okupacji, dla których nasza fundacja postawiła 2 lata temu wspólną macewę – czytamy w relacji Fundacji Sztetl Mszana Dolna.

Na zakończenie uczestnicy złożyli kamyki pamięci i pomodlili się za zmarłych. Chętni otrzymali monografię dotyczącą cnentarza. Zwiedzanie cmentarza było także częścią trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa Narodowy Instytut Dziedzictwa.

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Rachela Antosz-Rekucka

Zobacz również