„Mszańscy Ocaleni” – zaproszenie na spotkanie z cyklu „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej”

„Mszańscy Ocaleni” – zaproszenie na spotkanie z cyklu „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej”

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej” będzie poświęcone losom ocalonych z Zagłady. Wydarzenie odbędzie się 11 października w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej. Rozpoczęcie o godz. 17:00.

– Kogo możemy nazwać mszańskim Ocalonym? Czy tylko tych, którzy uratowali się z masowej egzekucji żydowskiej ludności 19 sierpnia 1942 r.? Czy także tych, którzy zdążyli uciec na początku wojny, a może jeszcze zanim wybuchła? Tych, którzy przetrwali obozy Zagłady? I czy ocalenie z takiego piekła w ogóle jest możliwe? W przestrzeni publicznej/Internecie pojawiają się sformułowania/komentarze: „Jedyny ocalony z masakry na Pańskim” albo „ostatni świadek Zagłady”. Jak to się ma do rzeczywistości? Kto przeżył masową egzekucję z 19 sierpnia 1942 r. i ilu Żydów z Mszany Dolnej uratowało się z Holokaustu? Jakie były drogi ich ocalenia? Czy żyje jeszcze ktoś z żydowskiej społeczności, kto pamięta przedwojenną Mszanę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas piątkowego spotkania – zaprasza Sztetl Mszana Dolna.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024 oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Sztetl Mszana Dolna

Zobacz również