Ratować i nieść pomoc w górach, to ich powołanie. Często docierają tam, gdzie kończą się nowoczesne możliwości współczesnej technologii, a zaczyna zyskiwać wiedza, nabyte umiejętności i zdolność do podejmowania szybkich decyzji. Bowiem to właśnie od wspomnianych cech i nieocenionej pomocy czworonogów niejednokrotnie zależy ludzkie życie.
Złożenie ślubowania i przysięgi przed ratownikami. To była najważniejsza część wydarzenia obchodów jubileuszu, bowiem w tym właśnie roku mija 70 lat od pierwszej akcji w górach, która dała początek Podhalańskiej Grupie GOPR. A zaczęła się ona od uczczenia minutą ciszy pamięci tych ratowników, którzy odeszli na wieczną służbę.
Uroczystości jubileuszowe zorganizowano w Górskim Raju w Porębie Wielkiej. Wzięli w niej byli, a także pozostający jeszcze w czynnej służbie, mimo swojego już sędziwego wieku ratownicy-seniorzy, a także obecni członkowie Podhalańskiej Grupy GOPR.
Podczas wydarzenia oczywiście w telegraficznym skrócie podsumowano działalność organizacji, a także wspominano najważniejsze wydarzenia, które miały wpływ na przestrzeni siedmiu dekad na działalność ratowniczą.
Wyróżnieni ratownicy otrzymali srebrne, a także złote oznaki. Były też wyróżnienia dla najstarszych stażem ratowników, a na ręce obecnego kierownictwa GOPR-u trafiła ta oto prestiżowa Nagroda Województwa Małopolskiego – Srebrny Medal Polonia Minor.
Gratulacje i życzenia składali również zaproszeni na wydarzenie samorządowcy, przedstawiciele innych służb ratowniczych, GPN, nadleśnictw, policji, straży granicznej, straży pożarnej oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wszystkie te organizacje współdziałają z GOPR-em, nie tylko w sferze bezpieczeństwa, ale też na niwie społecznej i edukacyjnej.