Wyciąg z Księgi Wieczystej – co to takiego i kiedy jest potrzebny?

Wyciąg z Księgi Wieczystej – co to takiego i kiedy jest potrzebny?

W Polsce co jakiś czas wprowadzane są zmiany w prawie powiązanym z wydawaniem
i prowadzeniem Ksiąg Wieczystych. Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się na kolejne zmiany już od 1 lipca tego roku. Według najnowszych informacji uproszczeniu uległa procedura ubiegania się o odpis i wyciąg z Księgi Wieczystej.

Aby otrzymać wyciąg z Księgi Wieczystej, wystarczy złożyć stosowny wniosek przez rządową stronę, a następnie poczekać na realizację zlecenia. Dokument obecnie jest wydawany
w formacie PDF, który ma taką samą moc urzędową, jak standardowe dokumenty drukowane. To spore ułatwienie, które pozwala na szybsze pozyskiwanie niezbędnej dokumentacji.

Czym jest wyciąg z Księgi Wieczystej?

Dokumenty urzędowe związane z prawami własności do gruntów i nieruchomości dzielą się na trzy odmiany. To przede wszystkim odpisy, zaświadczenia oraz wyciągi z Ksiąg Wieczystych. Wyciąg to dokument, który przedstawia ostatni wiadomy stan dla konkretnych działów KW. W tym przypadku wyciąg z KW zawiera też informacje o wszczętych postępowaniach z urzędu oraz ewentualne wzmianki o wnioskach.

Wnioskując o wydanie wyciągu z KW, otrzymasz informacje z czterech działów dotyczących: bezpośrednio nieruchomości, praw własności, roszczeń i ograniczeń, np. pierwokupu oraz hipoteki. Analiza takiego dokumentu pozwala ocenić status prawny nieruchomości, co jest szczególnie ważne przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego.

Kiedy przydatny jest wyciąg z Księgi Wieczystej?

Ten dokument urzędowy jest potrzebny w wielu sytuacjach, nie tylko na etapie ubiegania się o kredyt hipoteczny. Pozostałe sytuacje, w których potrzebny jest wyciąg z Księgi Wieczystej to:

  • zawieranie umowy służebności,
  • uczestnictwo w sprawie sądowej dotyczącej działki lub nieruchomości,
  • spory w kwestii służebności drogi,
  • wydzierżawienie nieruchomości,
  • oddanie budynku na użytkowanie wieczyste.

Do sprawnego załatwienia tego typu spraw niezbędny jest wyciąg z Księgi Wieczystej lub stosowne odpisy, które można obecnie pozyskać w stosownym urzędzie. Warto też dodać, że dodatkowa dokumentacja jest wymagana podczas zniesienia współwłasności.

Wyciąg z Księgi Wieczystej a prawo – co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o wyciągi z Ksiąg Wieczystych, warto zaznaczyć, że zgodnie z Art. 607 Kodeksu postępowania cywilnego wszelkie wnioski sądowe dotyczące nieruchomości lub gruntów powinny być składane wraz z dodatkową dokumentacją: wyciągiem i odpisem z Księgi Wieczystej albo stosownymi oświadczeniami o stanie prawnym nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że sprawy dotyczące sporów o ustanowienie służebności drogi koniecznej lub inne powiązane z nieruchomościami mogą się ciągnąć latami. To oznacza, że wyciąg
z Księgi Wieczystej po czasie na pewno będzie nieaktualny.

Niemniej jednak według Art. 316 Kodeksu postępowania cywilnego sądy w trakcie zamykania sprawy muszą brać pod uwagę aktualny stan rzeczy na dzień zamknięcia rozprawy,

Źródło:

https://www.kancelariafurtak.pl/blog/odpis-z-ksiegi-wieczystej-w-postepowaniu-sadowym

Zobacz również