Ogromne wzruszenie towarzyszyło obchodom 81. rocznicy Zagłady Żydów w Mszanie Dolnej. Najważniejszym punktem dwudniowego wydarzenia było odsłonięcie na Pańskim tablicy z imionami i nazwiskami Ofiar egzekucji z 19 sierpnia 1942 roku. Udało się to dzięki staraniom fundacji Sztetl Mszana Dolna. W uroczystości wzięli udział potomkowie zamordowanych.
Obchody rozpoczęły się w niedzielę na placu targowym. Dzięki prelekcjom, warsztatom, grze terenowej i koncertowi uczestnicy poznali różne oblicza i piękno kultury żydowskiej. W ramach wydarzenia pn. „Utracone piękno” zorganizowano zajęcia z kaligrafii hebrajskiej i tańca żydowskiego, a także wykład na temat święta Purim. Harcerze z Hufca Gorczańskiego przygotowali dla młodzieży grę miejską śladami mszańskich Żydów. Wystąpił również zespół „Klezmorim Trio”.
Poniedziałek był dniem zadumy i wspomnień. W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z rodzinami Ofiar. Następnie uczestnicy udali się na Pańskie, gdzie burmistrz Anna Pękała i wiceprezes fundacji Sztetl Mszana Dolna, Marek Rekucki, odsłonili granitową tablicę z imionami, nazwiskami i wiekiem tysiąca Ofiar, które spoczywały dotychczas bezimiennie. Pochodziły one nie tylko z samej Mszany, ale i okolicznych miejscowości, a także Krakowa, Łodzi, Bielska Białej, Zembrzyc, Gdańska. W masowej mogile spoczywa też grupa chrześcijan żydowskiego pochodzenia z Mszany Dolnej i Krakowa. W tym miejscu największej zbrodni w regionie odbyła się modlitwa ekumeniczna oraz czytanie fragmentów zeznań świadków mordu. Drugim miejscem ceremonii był cmentarz żydowski przy ul. Zakopiańskiej, uporządkowany wcześniej przez wolontariuszy. Na zaproszenie fundacji do Mszany Dolnej przybyli przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Klubu „Przymierze”, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej.
źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG
fot. Sztetl Mszana Dolna