Przedstawiciele władz, instytucji i lokalnej społeczności oddali hołd żołnierzom Oddziału Partyzanckiego „Adama” i Placówki „Witolda”

Przedstawiciele władz, instytucji i lokalnej społeczności oddali hołd żołnierzom Oddziału Partyzanckiego „Adama” i Placówki „Witolda”

15 sierpnia w Glisnem odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy Oddziału Partyzanckiego „Adama” i Placówki „Witolda” Armii Krajowej. To religijno – patriotyczne wydarzenie organizowane jest od 32 lat.

– Taki był zamysł ich organizatorów, którzy przez wiele lat spotykali się w ukryciu po domach, by wspominać partyzanckie czasy, swego dowódcę i kolegów, natomiast po zmianach w kraju wybrali Glisne na miejsce, gdzie razem z mieszkańcami i swymi rodzinami mogli już swobodnie przywoływać w Apelu Pamięci imiona, nazwiska i konspiracyjne pseudonimy wszystkich poległych i zmarłych towarzyszy broni z lat okupacji niemieckiej. Ich wolą była także wspólna modlitwa podczas Mszy św. o co poprosili ówczesnego gospodarza kościoła, ks. Józefa Karpierza – ks. Andrzej Sawulski SCJ.

Mszy św. przewodniczył ks. ppor. Jan Zając, a koncelebrował emerytowany proboszcz z Olszówki, ks. ppor. Stanisław Kasprzak.

– To dzisiejsze święto jest spotkaniem z naszą historią. Tutejszy zakątek Beskidu Wyspowego jest zaciszny, ukryty, ale od wielu lat przemawia historią związaną z drugą wojną światową, aż do dzisiejszego czasu. Ten zakątek przemawia historią przesiąkniętą trudem, ofiarą i krwią tych, którzy walczyli o wolną Ojczyznę – podkreślił w homilii ks. Jan Zając.

– Wszyscy należący do partyzanckiego Oddziału „Adama” i Placówki „Witolda” 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej zostali wspomniani w Apelu Pamięci, który przed tablicą upamiętniającą żołnierzy poprowadził historyk Zbigniew Jarosz. Pamiętano także o tych, którzy nieśli pomoc medyczną rannym i chorym partyzantom, o kapelanie oddziału ks. Józefie Kochanie oraz o mieszkańcach wiosek, osiedli i przysiółków, jacy włączyli się w ruch walki o wolność użyczając partyzantom gościnności – czytamy w relacji Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Podczas uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili Michał Masłowski z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, posłowie Barbara Bartuś i Jan Duda oraz wójt Bolesław Żaba. Gospodarz gminy Mszana Dolna wręczył także kopię wizerunku Matki Bożej Partyzantów obecnemu po raz pierwszy w Glisnem dowódcy 114. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Limanowej, ppłk. Marcinowi Lorkowi, z którym na uroczystość przybył chor. Grzegorz Cichański.

Oprawa muzyczna wydarzenia została przygotowana przez Chór Męski im. ks. Józefa Hajduja z Mszany Dolnej oraz Orkiestrę Dętą „Echo Gór” z Kasinki Małej. Nie zabrakło członków Grupy Rekonstrukcyjnej „Błyskawica” oraz Stowarzyszenia „GIL” Gniazda Integracji Lokalnej z Rabki-Zdroju. Obecni byli także przedstawiciele rodzin partyzantów, w tym przybyłej z Krakowa 90-letniej żony Andrzeja Skowrońskiego ps. „Skowronek”, jednego z najmłodszych w oddziale. W tym dniu wspomniano również śp. por. Tadeusza Dębskiego ps. „Zając”.


źródło: AS/relacja opublikowana na stronie Urzędu Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Monika Homa/Urząd Gminy Mszana Dolna

Zobacz również