W ostatnią niedzielę stycznia w kościele parafialnym w Lubomierzu została odprawiona zagórzańska msza św. Oprawę muzyczną przygotowali kreatorzy i partnerzy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny.
– Sama inicjatywa, pomysł i comiesięczna organizacja zagórzańskiej mszy św. to jedno z markowych działań. Wydarzenie, podczas którego doświadczyć można spotkania z żywą kulturą ludową regionu, wrosło już w zagórzański krajobraz i jest stałym punktem spotkań tych, którym na sercu leży rozwój Małej Ojczyzny w oparciu o tradycje przekazane przez poprzednie pokolenia oraz piękne okoliczności beskidzko – gorczańskiej przyrody. Małą zagórzańską tradycją jest również szczególne zaangażowanie partnerów i kreatorów zagórzańskiej marki lokalnej w styczniową Eucharystię. Tym razem było to jednak wydarzenie szczególnie, ponieważ jego muzyczną oprawę zapewniły aż cztery zespoły, gwarantując różnorodność muzyki, gwary i repertuaru cechującą jedną, wspólną grupę etnograficzną. Z kolędą na ustach do Lubomierza przyjechali członkowie zespołów regionalnych „Dolina Mszanki” i „Kasinianie – Zagórzanie” oraz muzykujące rodziny: Kościelniaki z Olszówki i Nawary z Kasinki Małej – Zagródca. Jakże doniośle zabrzmiały wspólnie wykonane tradycyjne, polskie kolędy, w których śpiew włączyli się wszyscy uczestnicy uroczystości – czytamy w relacji Magdy Polańskiej z Urzędu Gminy Mszana Dolna.
O. Marek Kustroń w homilii kolejny raz podkreślił związek tradycji ludowych z nauką kościoła. Zachęcał także do ubierania się w strój ludowy. Po nabożeństwie odbył się kiermasz produktów lokalnych.
źródło: Magda Polańska/ Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG
fot. Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”