Ofiary odzyskają imiona i nazwiska. Podczas obchodów 81. rocznicy Zagłady mszańskich Żydów zostanie odsłonięta tablica

Ofiary odzyskają imiona i nazwiska. Podczas obchodów 81. rocznicy Zagłady mszańskich Żydów zostanie odsłonięta tablica

19 sierpnia mija 81. rocznica Zagłady mszańskich Żydów. Urząd Miasta Mszana Dolna i Fundacja Sztetl Mszana Dolna zapraszają do wspólnego upamiętnienia Ofiar. Obchody odbędą się 20 i 21 sierpnia.

Pierwszy dzień to opowieść o utraconym pięknie żydowskiej kultury.

– Na placu targowym przy ul. Orkana od godz. 14:00 odbywać się będą warsztaty kaligrafii hebrajskiej, tańca żydowskiego, koncert muzyki klezmerskiej, zapoznanie ze świętem Purim. Harcerze z Hufca Gorczańskiego ZHP przeprowadzą grę miejską dla młodzieży śladami mszańskich Żydów, a Klub Senior+  będzie częstować hamantaszami, humusem i chałką. Obecne będą „Zagórzańskie Dziedziny”, rękodzielnicy, artyści, targ staroci – informuje Marek Rekucki z Fundacji Sztetl Mszana Dolna.

Drugi dzień to ceremonie w miejscach pamięci.

– O 14:00 na Pańskim przy ul. L. Mroza zostanie odsłonięta granitowa tablica z imionami, nazwiskami i wiekiem tysiąca Ofiar, które spoczywały dotychczas w mszańskiej ziemi bezimiennie. Pochodziły one nie tylko z samej Mszany, ale i okolicznych miejscowości, a także Krakowa, Łodzi, Bielska Białej, Zembrzyc, Gdańska. W masowej mogile spoczywa też grupa chrześcijan żydowskiego pochodzenia z Mszany i Krakowa. W tym miejscu największej zbrodni w regionie, odbędzie się modlitwa ekumeniczna oraz czytanie fragmentów zeznań świadków mordu. Druga część ceremonii pamięci odbędzie się na cmentarzu żydowskim przy ul. Zakopiańskiej, przy postawionej w ubiegłym roku macewie dla pochowanych tam kilkudziesięciu Ofiar. W uroczystościach wezmą udział potomkowie ocalonych, niektórzy przybędą do miasta przodków po raz pierwszy. Obecność zapowiedzieli przedstawiciele władz lokalnych, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Klubu „Przymierze”, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Rady Dialogu naszej Archidiecezji – dodaje Marek Rekucki.

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Sztetl Mszana Dolna

nagranie: Sztetl Mszana Dolna

Zobacz również