W Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu edukacyjnego pt. „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja2023.
Tym razem Urszula Antosz-Rekucka zaprosiła w wirtualną podróż do jednego z czterech świętych miast judaizmu i ważnego ośrodka żydowskiego mistycyzmu – Safedu. Prelegentka opowiedziała zebranym o tym niezwykłym, najwyżej położonym w Izraelu, „niebieskim” mieście, jego zabytkach i przepięknych synagogach oraz starożytnym cmentarzu.
– Zajrzeliśmy wspólnie do stareńkich, czcigodnych bożnic, związanych z centralnymi postaciami żydowskiej kabały, jak Józef Karo, Izaak Luria czy Salomon Alcabec. Zgromadzeni poznali podstawy ich mistycznych nauk, pojęcie tikkun olam – naprawy świata oraz symbolikę hebrajskich liter i przepiękną naukę o Bożych iskrach, rozproszonych w świecie, które człowiek każdym dobrym czynem, ale też dobrze wykonaną pracą, życzliwością, modlitwą, podnosi i gromadzi na nowo, uczestnicząc w dziele odnowy świata. Safed to także miasto artystów i ich galerii oraz centrum muzyki klezmerskiej. Kilka niggunów – opartych na psalmach i innych świętych tekstach pieśni, według kompozycji Shlomo Carlebacha, wykonał Jakub Antosz-Rekucki. Po strawie duchowej przyszedł czas na poczęstunek – niebieskimi słodkościami oraz serami i oliwkami, z jakich słynie Safed. A że właśnie zaczynał się szabat, zapłonęły – niebieskie, a jakże – świece, a zebrani delektowali się świeżo upieczoną chałką – czytamy w relacji organizatorów.
Fundacja Sztetl Mszana Dolna w mediach społecznościowych odniosła się również do dramatycznych wydarzeń w Izraelu.
– „Leman achaj we reaj, adabra na, szalom bach”…. śpiewał podczas spotkania o Safedzie i kabale żydowskiej, Jakub. „Ze względu na moich braci i przyjaciół, modlę się o pokój i dobro dla ciebie”. Tak wiele wczoraj mówiliśmy o pokoju, tikkun olam – naprawianiu świata, podnoszeniu świętych iskier, cerowaniu poranionego świata, o którym uczy żydowski mistycyzm. O Simchat Tora, radosnym święcie, podczas którego wyznawcy judaizmu dziękują za Biblię, tańcząc ze zwojami Tory przytulonymi do serca, jak ukochana osoba. To piękne święto przypada właśnie dziś, i właśnie dziś ten święty czas wykorzystało zło, by zaatakować zbrojnie Izrael! Śpiewaliśmy o życzeniach pokoju i dobra dla wszystkich. Dziś możemy jedynie żarliwie powtarzać te życzenia. Izraelu, niech zstąpi na twe ulice pokój, niech Pan błogosławi cię i strzeże!
źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG
fot. Sztetl Mszana Dolna