„4 pory roku. Zagórzanie od świtu do zmroku”. Kolejny spektakl stowarzyszenia „Zagórzańska Brać”

„4 pory roku. Zagórzanie od świtu do zmroku”. Kolejny spektakl stowarzyszenia „Zagórzańska Brać”

Wypas owiec, przygotowywanie ograbka, kiszenie kapusty i darcie pierza, czyli cykl prac i obyczajów dawnej zagórzańskiej wsi. Taki temat w najnowszym spektaklu podjęła grupa artystyczna stowarzyszenia „Zagórzańska Brać”. Premiera przedstawienia, która stanowiła finał kilkumiesięcznego projektu, odbyła się 16 grudnia na scenie Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu. Została przyjęta owacją na stojąco.

Scenariusz napisała Krystyna Pitek, która sprawuje także opiekę nad kapelą. Stroje uszyto zgodnie z opisami Sebastiana Flizaka. Jak podkreślał reżyser Daniel Lach, cel stowarzyszenia to ochrona przed zapomnieniem tego, co stanowi tożsamość Zagórzan. Podstawą jest oczywiście gwara, w spektaklu zaprezentowana zarówno w rozmowach, jak i tradycyjnych przyśpiewkach. Niezwykle istotne były również obyczaje i wspólne świętowanie różnych okazji. Tańczono i śpiewano przy bacówkach w dniu św. Jana, śpiewem dziękowano za plony, muzyką umilano czas podczas jesiennych i zimowych prac wykonywanych w domach w gronie rodziny i sąsiadów.

Po spektaklu wrażeniami podzieliła się wicestarosta Agata Zięba, która gratulowała grupie niezwykłej pracowitości i przywiązania do tradycji. Doceniła również talent aktorski młodzieży, tym bardziej, że niektóre role żeńskie zagrali chłopcy, a wśród nich znalazł się Tajlandczyk mieszkający w Polsce od dwóch miesięcy. Słowa uznania do młodych aktorów skierował radny powiatowy Grzegorz Wójcik oraz Franciszek Rapciak, radny gminy Niedźwiedź. Wydarzenie prowadziła Aneta Kujacz, kierownik Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zobacz również